Bebeğiniz ve İlk Süt Dişleri…Bebeğiniz 6. ayından itibaren ilk süt dişlerini çıkarmaya başlar. Süt dişleri bebeklerin gelişiminden çok önemlidir. Çünkü sonradan çıkacak olan kalıcı dişlerin normal pozisyonda oluşmasında önemli rolü vardır. Bu da ileri ki dönemlerde dişlerin görevlerini sağlıklı yapması bakımından ve estetik açıdan önem taşır.

Sağlıklı Süt Dişleri İçin Neler Yapmak Gerekir?
Sağlıklı süt dişleri için beslenme alışkanlıklarına, dişlerin fırçalanarak temiz tutulmasına ve düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gerek vardır. Süt dişlerini yumuşak ve yaşa uygun fırçalarla günde en az iki kez, mümkünse her yemekten sonra fluoridli diş macunu kullanarak dairesel hareketlerle fırçalanmalı ve yatmadan önce mutlaka tekrarlanmalıdır.

6 Yaşın Önemi Nedir?
6 yaş, hayat boyu ağzımızda kalan ve çiğneme basıncının dağıtılmasında büyük rol oynayan sürekli birinci büyük azı dişlerinin sürme zamanıdır. Bu dişler tamamen sürdüğünde henüz çürüksüzken fissür örtücü uygulamak gerekir. Ayrıca 6 yaş çocuğun diş, çene gelişiminin ve kötü alışkanlıklarının bir ortodontist tarafından ilk defa incelenebileceği yaştır.

CategoryGenel

© 2019 - KlinikS® Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği