Ağız, Çene ve Diş Cerrahi

KlinikS Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ağız, Çene ve Diş Cerrahi

Ağız, Diş Ve Çene Cerrahisinin Uygulama Alanları Nelerdir?

1.Gömük Diş Operasyonları

2. İmplantoloji

3.Apse ve Kist Operasyonları (Apikal Rezeksiyon)

4.Çene Deformiteleri gibi tedaviler cerrahi uygulama alanına girmektedir.

Gömük Diş Operasyonu: Gömülü olarak diş yapımızda bulunan yirmi yaş yani akıl dişleri birçok bireyin yaşadığı sıkıntılardan biridir. Yirmi yaş dişleri genetik olarak çıkmakta olup bu dişin varlığını ihtiyaç yoktur yan i artık diştir. Yaş oranla çene bölgesindeki küçülmeler ile yirmi yaş dişlerine yer bulmakta zorlanır ve diş çıkamaz. Buna takiben köpek dişleri çene kemiği içerisinde gömülü kalır. Gömülü kalan kanın dişleri üst ön bölgelerdeki dişlerin köklerinin erimesine ve diş dizisinde bozukluğa yol açar. Ortodonti tedavi uygulanması gereken bu dişlere tedavi cevap vermese ağız, çene ve diş cerrahi uzmanları tarafından ufak cerrahi müdahalelerde bulunulur.

İmplantoloji: Diş implantları ağızda eksik olan dişlerin tamamlanması amacıyla, özel materyallerden hazırlanan, yapay diş kökleridir. İmplant Çene kemiğine basit operasyonlarla yerleştirilmelidir. Tek diş eksikliğinde sağlam dişlere dokunulmadan eksikliklerin giderilmesi, birden fazla diş eksikliği var ise takılıp çıkarılan protezler yerine, implant yardımı ile sabit köprüler yapılarak giderilmesinde, tam dişsizlik durumunda takılıp çıkartılan damak protezler yerine sabit protezler yapılabilmesinde, her türlü dişsizliğin ve eksik fonksiyonların giderilmesinde uygulanan bir yöntemdir.

Hastaya uygun protez ve implant planlaması, yapılan tetkikler ve röntgen incelemelerinden son belirlenerek, diş implantı yerleştirme operasyonu ağız, çene ve diş cerrahi uzmanları tarafından uygun anestezi yöntemleri kullanılarak yapılmaktadır.

Apse ve Kist Operasyonları(Apikal Rezeksiyon):

Çene bölgesindeki dişlere bağlı olan veya dişlerinize ilgisi olmayan bir takımlar kistler oluşabilir. Bu kistler zamanla çene kemiğinizi eriterek madde kaybına ve çene kemiğinizin hassasiyet göstermesine neden olmaktadır. Bu problemler tedavi edilmediği takdirde ilerleyen kistler çene kırıklıklarına, estetik ve fonksiyonel bozukluklara neden olmaktadır. Panoramik röntgenler sonrasında uygulanacak cerrahi müdahalelerle hastanın diş kayıplarının, çene bozukluklarının ve fonksiyonel bozuklukların ilerlemesi hekiminiz tarafından sağlanır.

Çene Deformiteleri;

Çene ve yüz bölgesinde doğuştan veya kaza ve hastalıklar sonucu ortaya çıkan şekil bozuklardır. Alt Çene ile Üst Çenenin birbirine ve yüze göre uyumsuzluğu hastalarda estetik ve fonksiyonel birçok hastalığa yol açabilmektedir. Ancak günümüz diş hekimliğinde bu uyumsuzluklar küçük cerrahi müdahalelerle düzeltilmektedir.

Yeni Karaman Mah.

Sanayi Cad. No: 150 B

0(224) 451 7114 - 15

0(543) 280 09 91

Pzt- Cuma: 10:00 - 19:00

Cumartesi: 10:00 - 14:00

E-Mail

bilgi@kliniks.com.tr